



Teatrart
Kim jestem?
Moja historia
Marzy mi się świat pełen pokoju, sprawiedliwości, miłości i wzajemnego zrozumienia, o którym w piosence „Imagine” śpiewał John Lennon. Z roku na rok uświadamiam sobie coraz jaśniej, że aby świat wokół nas stawał się lepszym miejscem do życia, powinnam go rozświetlać swoją postawą i działaniem. W moim życiu drogę do tych celów wyznaczają teatr, sztuka i arteterapia.
A zaczęło się tak: kiedy miałam 7 lat, moja szkoła zorganizowała wycieczkę do teatru. To był mój pierwszy spektakl w życiu, grali „Małego Księcia”. Kiedy przedstawienie się skończyło, nie mogłam pogodzić się z tym, że piękno, które mi podarowano zaczyna ulatywać. Postanowiłam zamknąć oczy i udawać, że to nie koniec… Szybko jednak poczułam na swoim ramieniu dłoń nauczycielki, która stanowczo, ale miło oznajmiła mi, że czekają na mnie w szatni… Tamta chwila nadała mojemu życiu cel – postanowiłam, że poświęcę się temu magicznemu zajęciu, jakim jest aktorstwo. Dzięki wytrwałości i dziecięcej ufności udało mi się, wiejskiej dziewczynie z chłopskiego domu, dostać do szkoły aktorskiej. Długie i nieprzespane noce spędzone w pracy w charakterze kelnerki, tysiące godzin spędzonych na nauce tekstów i zgłębianiu tajników rzemiosła, ale i radość z poznawania pięknej i wymagającej dziedziny sztuki zaowocowały nagrodą w postaci dyplomu aktorki.
Dlaczego wybrałam aktorstwo? Pociągała mnie możliwość bezpośredniego wcielania się w odgrywaną postać, wgłębiania się w jej życie, decyzje i stan emocjonalny. Kiedy jednak trzymałam już w ręku dyplom aktorki, zrozumiałam, że to dopiero początek mojej drogi. Nie wyobrażałam sobie, że poświecę całe życie tylko i aż aktorstwu – chciałam pomagać ludziom, robić coś, co namacalnie czyni świat lepszym, a jednocześnie łączy sztukę, teatr i terapię. Zostałam studentką Uniwersytetu Śląskiego na kierunku arteterapia.
Czym jest arteterapia? Znaczenie tego terminu wyjaśniają najkrócej dwa tworzące go słowa: arte, czyli sztuka, oraz terapia. To po prostu leczenie przez sztukę. Arteterapia zaliczana jest do psychoterapii. W moim przypadku arteterapia to przede wszystkim połączenie teatru i dramy (metody edukacyjnej i wychowawczej) z terapią. Formuła ta daje niezwykłe możliwości. Sam teatr może być traktowany jako rozrywka, lecz drama, która jest z nim mocno powiązana jest wspaniałym pomostem między zinstytucjonalizowaną edukacją a bezpośrednim doświadczeniem życia.
Weźmy za przykład cytat wyjaśniający funkcje dramy z książki Briana Way’a „Drama w wychowaniu dzieci i młodzieży”, wybitnego amerykańskiego twórcy dramy. „Odpowiedź na wiele prostych pytań może przyjąć jedną z dwóch form: albo informacji, albo też bezpośredniego doświadczenia. Pierwszy typ odpowiedzi przynależy do kategorii kształcenia akademickiego, drugi właściwy jest dramie . Niech to będzie na przykład pytanie: „kto to jest osoba niewidoma?”. Odpowiedzią może być: „Osoba niewidoma jest osobą niemogącą widzieć”. Alternatywna odpowiedź to: „Zamknij oczy i nie otwierając ich przez cały czas spróbuj znaleźć wyjście z tego pokoju”. Pierwsza odpowiedź zawiera zwięzłą i ścisłą informację. Intelekt jest być może usatysfakcjonowany. Jednak druga odpowiedź dostarcza pytającemu momentów bezpośredniego doświadczenia, przekraczającego zwykłą wiedzę, wzbogacającego wyobraźnię, prawdopodobnie poruszającego serce i dusze tak samo, jak umysł. Taka jest w dużym uproszczeniu właściwa funkcja dramy.
Oto moja ambicja i życiowy cel: nieść światło i dobro za pomocą terapeutycznej funkcji dramy. Posiadam certyfikat z dramy, dzięki któremu mogę kompetentnie i z pasją prowadzić zajęcia z dramy, z kolei na studiach w zakresie arteterapii zdobywam kwalifikacje pedagogiczne, dzięki którym mogę być wychowawcą w szkole, domu opieki, przedszkolu, teatrze, szkole aktorskiej. Co równie ważne, mogę też samodzielnie prowadzić warsztaty teatralne. Posiadam też umiejętności plastyczne i muzyczne, gram na gitarze, śpiewam, dodatkowo posiadam wykształcenie filologiczne z anglistyki. Uwielbiam podróże i poznawanie innych kultur, interesuje się szamanizmem, starożytnym Egiptem, uprawiam taniec współczesny, w wolnym czasie organizuję warsztaty z tworzenia makram i łapaczy snów. Pasjonuję się kulturą tradycyjną wsi, a także kosmosem i fizyką kwantową. Uwielbiam życie – chcę dzielić się swoim światłem z innymi.
( Źródło: internet, "Drama w wychowaniu dzieci i młodzieży").
Edukacja
Nauka i życie
październik 2016r. - czerwiec 2018r.
Studia licencjackie –Społeczna Akademia Nauk
Specjalizacja - filologia angielska
październik 2019r. - czerwiec 2022r.
Studia licencjackie – Uniwersytet Śląski
Specjalizacja- arteterapia, dodatkowe umiejętności nabyte w trakcie studiów to uprawnienia pedagogiczne
wrzesień 2017r. - luty 2020r.
Szkoła Aktorska Haliny i Jana Machulskich
Uzyskany zawód: aktorka, dodatkowo otrzymany dyplom z dramy, który umożliwia prowadzenie dramy teatralnej i warsztatów teatralnych
Doświadczenie

Teatr MASKA, stanowisko: aktorka
wrzesień 2020r. - grudzień 2020r.
Do moich obowiązków należało: odgrywanie postaci, adaptacja tekstów dramatycznych na potrzeby sceniczne, a także prowadzenie warsztatów edukacyjno-profilaktycznych. Spektakle zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
_edited.jpg)
Szkoła Muzyczna JAMAHA, stanowisko: nauczycielka
styczeń 2020 r. – wrzesień 2020 r.
Opracowywanie scenariuszy zajęć z języka angielskiego, dobór odpowiednich podręczników i multimedialnych pomocy dydaktycznych, przekazywanie podstawowych informacji z zakresu języka angielskiego, prowadzenie zajęć z rytmiki, prowadzenie warsztatów teatralnych, nauka angielskiego poprzez zabawę.

WWF, stanowisko: Fundraiser
luty 2020r. - czerwiec 2020r.
Szukanie potencjalnych fundatorów oraz pozyskiwanie środków finansowych, analiza podległego obszaru w poszukiwaniu sponsorów spotkania z przedstawicielami firm, prowadzenie koniecznej dokumentacji.

Teatr KURTYNA, stanowisko: aktorka
wrzesień 2017r. – czerwiec 2019r.
Do moich obowiązków należało: odgrywanie postaci, adaptacja tekstów dramatycznych na potrzeby sceniczne, a także prowadzenie warsztatów edukacyjno-profilaktycznych. Spektakle zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Centrum językowe LANGO, stanowisko: lektorka języka angielskiego
wrzesień 2015r. - czerwiec 2016r.
Opracowywanie scenariuszy zajęć z języka, dobór odpowiednich podręczników i multimedialnych pomocy dydaktycznych przekazywanie podstawowych informacji z zakresu języka angielskiego.

Teatr MORALITET, stanowisko: aktorka
wrzesień 2014r. - styczeń 2016r.
Do moich obowiązków należało: odgrywanie postaci, adaptacja tekstów dramatycznych na potrzeby sceniczne, a także prowadzenie warsztatów edukacyjno-profilaktycznych. Spektakle zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Hospicjum B0NIFRATRÓW, stanowisko: opiekunka, wolontariuszka
czerwiec 2014r. - styczeń 2017r.
Do moich obowiązków należało m.in. pomoc podczas zabiegów pielęgnacyjnych, spożywania posiłków, towarzyszenie choremu i jego rodzinie, pomoc w drobnych pracach porządkowych, czytanie chorym książek lub gazet, towarzyszenie pacjentom poruszającym się na wózkach podczas spacerów.
Moje umiejętności
Kompetencje zawodowe

Drama Teatralna
Czym jest Drama?
Drama to interaktywna metoda pracy z grupą oparta na pracy w roli i refleksji nad nią. W szerszym rozumieniu to samoistna metoda rozwijania osobowości człowieka, której rodowód sięga początków XX wieku. Łączy poznanie „do wewnątrz” (rozwijanie samoświadomości) i „do zewnątrz” (rozwój rozumienia świata), uruchamia operacje intelektualne, emocje, zmysły, aktywność ruchową i ekspresję werbalną. Jako taka drama może stanowić formę samorozwoju i strukturyzowania doświadczenia poprzez odkrywanie siebie i swojego miejsca w świecie i rozumienie innych ludzi.
Korzyści dramy:
• Bazuje na wczuwaniu się w role, improwizacji angażującej ruch i gest, mowę, myśli i uczucia, wzmacniając w uczestnikach pewność siebie i zachęcając do pokonywania własnych barier.
• Sprzyja przeżywaniu określonych problemów, inspiruje do wymyślania nowych rozwiązań.
• Ćwiczy koncentrację, rozwija spontaniczność i kreatywność poprzez pobudzanie do wychodzenia z utartych kolein poznawczych i emocjonalnych.
• Kształtuje umiejętności społeczne i intelektualne (praca w grupie, współdziałanie, umiejętności skutecznej komunikacji, uwrażliwienie na innych i in.).
• Jest platformą autoekspresji – wyrażania emocji, myśli i doświadczeń, pozwala przyglądać się sobie, własnym problemom i emocjom.
• Unaocznia motywy, przyczyny, uwarunkowania, mechanizmy wpływu społecznego, konsekwencje zachowań, pozwala analizować postawy i pogłębiać świadomość relacji międzyludzkich.
• Ułatwia przyswajanie wiedzy, rozwija elastyczność, kreatywność, pobudza do samorozwoju, przedsiębiorczości, aktywności społecznej.
• Stanowi platformę testowania nowych zachowań na drodze improwizacji – w bezpiecznych warunkach (w tzw. płaszczu roli), bez ponoszenia realnych konsekwencji swoich działań, ale z możliwością wyciągnięcia z nich wniosków.
• Wzmacnia poczucie sprawczości, wydobywa nowe pokłady energii, talenty, umiejętności, pasje.
Elementy zajęć dramowych:
• ćwiczenia rozluźniające, trening koncentracji i uważności
• wprawki dramatyczne (ćwiczenia ruchowe, intonacyjne, praca ze zmysłami)
• ćwiczenia dramowe (ogdrywanie ról i scen, opowiadanie, wywiady)
• gry dramowe z elementami improwizacji
• inne formy artystyczne
Przebieg dramy:
• wprowadzenie przez ruch i techniki uważności
• przedstawienie zdarzenia, postaci, celu
• stworzenie bezpiecznej przestrzeni poprzez: rozmowy, dyskusje, własne przemyślenia i odgrywanie ról przez uczestników
Należy pamiętać, że:
• Drama nie jest teatrem, ponieważ nie polega na odgrywaniu sceny z gotowych scenariuszy, a na wcielaniu się w wyobrażone role i rozwiązywaniu problemów.
• Drama bazuje na improwizacji, jest strukturą zupełnie otwartą, w której możliwe jest zarówno włączanie nowych treści i działań, jak i wielość ich interpretacji.
• W dramie ważny jest proces, a nie efekt końcowy i wywarcie wpływu na widza.
• Drama nie jest aktorstwem, chociaż odwołuje się do umiejętności wchodzenia w role – nie wymaga wyuczonej sprawności technicznej. Wszystko dzieje się jedyny raz i jest wynikiem improwizacji.

Aktorstwo dramatyczne
Aktorstwo to czynność, w której historia jest opowiadana poprzez jej odgrywanie przez aktora lub aktorkę, która przyjmuje postać - w teatrze , telewizji , filmie , radiu lub innym medium wykorzystującym tryb mimetyczny .
Aktorstwo obejmuje szeroki zakres umiejętności, w tym dobrze rozwiniętą wyobraźnię , zdolności emocjonalne, ekspresję fizyczną, projekcję głosu , klarowność mowy i umiejętność interpretowania dramatu . Aktorstwo wymaga również umiejętności stosowania dialektów , akcentów , improwizacji , obserwacji i emulacji, mimiki i walki scenicznej. Wielu aktorów prowadzi długie szkolenia w ramach specjalistycznych programów lub na uczelniach, aby rozwijać te umiejętności.

Arteterapia
Arteterapia jest formą psychoterapii , która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji. We wspierającym środowisku, któremu sprzyja relacja
terapeutyczna, uczestnik arteterapii może tworzyć obrazy i obiekty, w celu ich eksploracji oraz dzielenia się znaczeniami, które mogą być z nich odczytane. Dzięki temu osoba może lepiej zrozumieć siebie oraz naturę swoich problemów i trudności. To z kolei może prowadzić do pozytywnej trwałej zmiany w jego postrzeganiu siebie, w aktualnych relacjach oraz ogólnie rozumianej jakości życia, głównym celem arteterapii jest umożliwienie klientowi dokonania zmiany, wzrostu, rozwoju osobistego poprzez stosowanie materiałów artystycznych w bezpiecznych i sprzyjających temu warunkach. Kluczową rolę w arteterapii odgrywa relacja terapeutyczna, która różni się od relacji w tradycyjnych formach psychoterapii, ponieważ zachodzi między pacjentem, osobą uczestniczącą (klientem/ pacjentem) i dziełem. Ta forma terapii może być szczególnie użyteczna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną.
Arteterapia jest profesją, która wykorzystuje proces tworzenia do podniesienie poziomu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego dobrostanu osób w każdym wieku. Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy służący autoekspresji pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, rozwijać umiejętności interpersonalne, kierować własnym zachowaniem, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość oraz osiągać wgląd. Arteterapia w takim rozumieniu integruje różne pola ludzkiego rozwoju; łączy sztuki wizualne (rysunek, malarstwo, rzeźba i inne formy wizualne)i wiedzę o procesie twórczym z modelami doradztwa personalnego i psychoterapią.

Animatorka kultury
Potrafię zaplanować proces animacji kultury. Głównym celem na którym się skupiam podczas pracy jest upowszechnianie kultury, staram się aktywizować społeczeństwo różnymi metodami oraz rozbudzać zainteresowania, pokazuje nowe metody spędzania wolnego czasu, włączam ludzi w działania, wykorzystuje potencjał i staram się zaspokoić potrzeby kulturalne innych ludzi, ponieważ rozumiem, że jedną z potrzeb człowieka jest potrzeba ciągłego rozwijania się i samorealizacji.
Projekty
Portfolio zawiera kilka moich ostatnich projektów, które obrazują moje umiejętności, doświadczenie i podejście. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat konkretnego projektu, zapraszam do kontaktu.

Recital "Ale Pinkno Ta Piosynka Była"
linki do projektu:
https://www.facebook.com/alepinknotapiosynkabyla
https://www.youtube.com/channel/UCb7Pr7eDODbulufljnQxKFQ
W czasie recitalu zaprezentuje cztery pokolenia śpiewających kobiet ze swojej rodziny z niewielkiej podradomskiej wsi Potkanna, leżącej w prawdziwym zagłębiu muzyki tradycyjnej. W tym celu nagrywałam na rejestratorze dźwięku swoją mamę i babcię, których wykonania uzupełniam swoimi zjawiskowymi interpretacjami oraz barwnymi opowieściami autobiograficznymi. Na repertuar składają się pieśni zasłyszane w domu rodzinnym i wyniesione z żywego kontekstu życia wiejskiego, niekoniecznie lokalne, przeważnie śpiewane piękną gwarą południowego pogranicza Mazowsza. Sprośne przyśpiewki sąsiadują tu z rzewnymi lamentami – głównym kryterium doboru jest mój osobisty stosunek do materii dźwiękowej. Całość okraszają improwizacje wybitnej flecistki i improwizatorki Mai Miro-Wiśniewskiej i scenografia Julii Podczerwieńskiej.
Słowo o mnie w kontekście recitalu:
Wychowałam się w maleńkiej podradomskiej wsi Potkanna, w rodzinie, w której od zawsze obecna była muzyka: przed wojną i w latach powojennych dziadek stryjeczny grał w znanej w całej okolicy Kapeli Foktów, dziś z kolei moja siedmioletnia siostrzenica śpiewa w zespole sławnej pieśniarki Ludowej Marii Siwiec.
Potkanna mojego dzieciństwa to życie zestrojone z rytmem natury: to praca przy gospodarce i proste gesty, to żywe słowa i modlitwa, to wesela z oberkami, zachwyt przyrodą i wierzenia magiczne budzące strach przemieszany z fascynacją. W takim właśnie organicznym kontekście w naturalny sposób chłonęłam i przyswajałam pieśni – od mamy, babci i cioci.
Okazało się jednak, że pieśń to twór niezwykle delikatny i ulotny… W wieku 16 lat ruszyłam z Potkanny w świat – szukać szczęścia, pracy i wykształcenia w mieście, jak wielu mieszkańców wsi przede mną. Po latach, kiedy pewnego razu odwiedziłam swój rodzinny dom, w rozmowach z mamą i babcią z żalem odkryłam, że wiele naszych dawnych pieśni zdążyło zatrzeć się nam w pamięci. Moment ten natchnął mnie do podjęcia próby uratowania od zapomnienia tej cząstki własnej biografii, która jest prawdziwą skarbnicą wspomnień…
Mój występ będzie łączył elementy spektaklu, słuchowiska i recitalu – wypełnią go śpiewane w gwarze pogranicza Mazowsza pieśni, które towarzyszyły mi w dzieciństwie, jak również nagrania wypowiedzi i śpiewów mojej mamy i babci, które zarejestrowałam na dyktafonie. Ten dialog pokoleń będzie dopełniany improwizowanymi komentarzami, wygrywanymi na flecie przez znakomitą instrumentalistkę, kompozytorkę i animatorkę życia muzycznego, Maję Miro-Wiśniewską.
Tytuł występu, „Ale pinkno ta piosynka była”, zaczerpnęłam z wypowiedzi mojej mamy i babci. Fraza ta odsyła do motywu przewodniego całego przedsięwzięcia: do tamtej chwili, kiedy z zakamarków naszych pamięci próbowałyśmy wspólnie wydobyć dźwiękowe perełki. Te pieśni do niedawna krążyły w mojej rodzinie, dając nam otuchę, poczucie wspólnoty, wesołość i zapomnienie, wprowadzając do codziennego życia ożywczy pierwiastek niezwykłości.
Chciałabym, by całość ułożyła się w opowieść o wielopokoleniowej kobieciej solidarności, o poetyckości wiejskiej mowy i potędze śpiewnych dźwięków, które wyrażały całe spektrum emocji, od rubasznej wesołości po wzruszenie, zachwyt i cudowność. Można więc powiedzieć, że tak jak kiedyś ruszyłam z Potkanny w świat, tak dziś wracam ze świata do Potkanny, by odzyskać cząstkę swojego dziedzictwa i swojej tożsamości.

Czytanie bajek, użyczenie głosu do reklam, dubbing i nie tylko...
link do dem lektorskich:
Fascynuje mnie praca głosem. Fascynacja ta narodziła się we mnie jesienią 2017 roku. Wtedy to… po raz pierwszy znalazłam się w studiu SONICA w Warszawie, by pod okiem pani Miriam Aleksandrowicz (królowej polskiego dubbingu) zgłębiać tajniki pracy lektora.
Najlepiej odnajduję się w bajkach, tworzeniu barwnych, wyrazistych postaci. Dobrze czuję się również w reklamach zaadresowanych do kobiet. Dysponuję dużym wachlarzem możliwości interpretacyjnych, potrafię wcielać się zarówno w postacie temperamentne i żywiołowe, jak i kreować role wymagające wyczucia i subtelności. Mogę zagrać zarówno naiwną dziewczynkę, jak i femme fatale czy pełną ironii dojrzałą kobietę, tak słodkiego misia-Zdzisia, jak czarownicę. Z chęcią użyczę głosu w audiobookach lub dowolnym innym środku wyrazu.
Jak chyba każdy marzę o tym, by łączyć pracę z pasją. Dwa lata temu stworzyłam monodram-recital zatytułowany „Ale pinkno ta piosynka była”, nagrodzony na Festiwalu Ewidentnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu. Ciekawostką jest fakt, że w spektaklu tym posługuję się tyz gwarum południowego Mazowsa, którum nasiunkłam w dumu rodzinnym w malyńki wsi Potkanna pod Radumim.
Zachęcam Państwa do współpracy oraz dodania moich próbek do swojego banku głosów. Jestem dyspozycyjna, posiadam podstawowy sprzęt do nagrywania, a co najistotniejsze potrafię w krótkim czasie i z zapałem opanować tekst.
Powyżej znajdą Państwo link do moich dem lektorskich. Pierwsza próbka to bajki zrealizowane przez Studio Sonica (Miriam Aleksandrowicz) w ramach zajęć z dubbingu. Próbka druga to reklamy, które zrealizowałam na własną rękę w znanym krakowskim studiu Soundprove. Próbka trzecia to opowiadanie Andersena, które zrealizowałam hobbystycznie w swoim mieszkaniu podczas lockdownu.

Tworzenie makram i łapaczy snów
Tworzę makramy i łapacze snów. W duchu mazowieckiej wsi, a także tworze warsztaty z tworzenia makram, łapaczy snów, warsztaty stanowią wspaniałą formę autotreapii. Używam organicznych strukur: drewno z lasu, sznury z bawełny, obręcze do łapaczy snów z lin drewnych oraz zwinnych dłoni i czasu.

„Nie idź tam, dokąd prowadzi ścieżka, lecz tam, gdzie jej nie ma i pozostaw swój ślad“.